FILMY - Proces kształcenia zawodowego

Przewodnik po szkole

Szkoła w obiektywie uczniów

Modernizacja
kształcenia zawodowego


Rozwój szkolnictwa zawodowego
Relacja z wyjazdu na Targi w Pradze

 

 IMG_0559.JPGW dniach 22-23.03.2017 przedstawiciele firmy symulacyjnej Heban- Klaudia Borecka, Martyna Nagirna, Milena Kołodziejczyk oraz Marlena Korzeniewska uczestniczyły  w Radzie Programowej Polskiej Centrali Firm Symulacyjnych w Jeleniej Górze oraz na Międzynarodowych Targach Firm Symulacyjnych w Pradze. Reprezentowanie naszej firmy na tak ważnym wyjeździe było  poprzedzone rekrutacją, w której  pod uwagę braliśmy średnią z ocen  za I semestr, ocenę z zachowania, języka obcego oraz  praktyk zawodowych. I właśnie dziewczyny w tych kategoriach osiągnęły najlepsze wyniki i w nagrodę mogły reprezentować firmę symulacyjną, zarówno na Radzie Programowej jak i na Międzynarodowych Targach.  Wyjazd nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego, jakiego udzielił nam nasz Patron - Kostrzyńsko Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, za które serdecznie dziękujemy.

Rada Programowa PCFS odbyła się na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na  Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki  w Jeleniej Górze, gdzie powitała nas Pani Dziekan Wydziału dr hab. prof. UE Elżbieta Sobczak. Następnie przedstawiciele Polskiej Centrali Firm Symulacyjnych CENSYM zaprezentowali sprawozdanie ze swojej działalności za rok 2016. Ważnym punktem spotkania była prezentacja działalności naszej firmy Heban. Dziewczyny bardzo profesjonalnie opowiedziały i przedstawiły w formie prezentacji multimedialnej wszystko to, co działo się w naszym przedsiębiorstwie od dnia jego powstania do chwili obecnej. Uczestnicy konferencji z dużym zainteresowaniem słuchali  wystąpienia i nieskromnie powiem, że nasza prezentacja była najlepsza spośród tam przedstawionych. Po tej części nastąpiła wymiana doświadczeń między prowadzącymi firmy symulacyjne co do sposobu ich funkcjonowania. W trakcie spotkania zatwierdzono plan finansowy CENSYM  na rok 2017 oraz uchwalono plan pracy na tenże rok. Kolejnym istotnym wydarzeniem było zwiedzanie Wirtualnej Studenckiej Firmy Konsultingowej, która w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wygrała milion złotych, a pomysł firmy symulacyjnej został nazwany „nowoczesnym programem kształcenia menedżerów”. Zarząd  „V-student consulting” pokrótce przedstawił nam schemat działania firmy, a następnie kierownik działu analiz dokładnie opowiedział nam o jednym z realizowanych zadań dla prawdziwej a nie wirtualnej firmy. Prezentacja ta była bardzo cenna dla pracowników naszej firmy symulacyjnej Heban, bo uświadomiła im, że zdobywając umiejętności i kwalifikacje w wirtualnych przedsiębiorstwach bardzo łatwo i z sukcesem można je wykorzystać na prawdziwym rynku biznesowym. Po intensywnym dniu nadszedł czas na relaks podczas kinowego seansu filmowego .

Drugi dzień rozpoczął się już o 6 rano przejazdem do Pragi, podczas którego mogliśmy obserwować słoneczny pranek w górach, otulonych jeszcze białym puchem, a za chwilę Praga przywitała nas pięknie kwitnącymi forsycjami oraz  trawnikami całymi w krokusach. Przejazd umilał nam przewodnik, który opowiadał ciekawostki dotyczące Skalnego Miasta w Teplicach, legendę dotyczącą powstania Pragi oraz jej nazwy. Po dotarciu do hal targowych zaczęła się już praca: przyozdobienie stoiska balonami z naszym logo oraz rozwinięcie roll up, wyeksponowanie ulotek oraz katalogów. Następnie dziewczyny w parach wyposażone w niezbędne dokumenty wyruszyły między stoiska aby nawiązać kontakty handlowe z innymi firmami symulacyjnym. Pracy było dużo, ponieważ było ok. 200 wystawców z wielu krajów m.in. z Czech, Niemiec, Austrii, Rumunii, Szwajcarii, Włoch, Belgii oraz Holandii. Pracownice naszej firmy świetnie negocjowały w języku angielskim i zawarły ponad 20 transakcji kupna- sprzedaży. Od wielu pozostałych wystawców pozyskały kontakty, katalogi i ulotki , które wykorzystamy przy próbie mailowych kontaktów handlowych. W trakcie targów mieliśmy okazję spotkać się z Prezesem EUROPEN – PEN INTERNATIONAL[1]- SCOTTEM MITCHELLEM.

Po południu nastąpił czas na relaks czyli zwiedzanie Pragi. Zaczęliśmy od starej Dzielnicy Żydowskiej- Josefov, po czym udaliśmy się w romantyczny rejs widokowy po Wełtawie, który jest  jednym z najprzyjemniejszych sposobów zapoznania się z piękną Pragą. Po pysznym obiedzie podziwialiśmy z dolnego i górnego pokładu Most Čecha, widok Zamku Praskiego, Most Karola, Rudolfinum oraz Teatr Narodowy, przepłynęliśmy przez najstarszą komorę śluzową na Smíchovie  i dalej w kierunku Tańczącego domu. Statek zawracał koło skał pod Wyszehradem i zakładu uzdatniania wody w Podolí. Widoki zapierały dech w piersiach i mimo obszernej fotorelacji, zdjęcia nie oddają tego jak wygląda to naprawdę. W trakcie całego rejsu przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o historii i teraźniejszości  mijanych właśnie zabytków. Po zejściu ze statku udaliśmy się na Stare Miasto aby zobaczyć Rynek staromiejski oraz Ratusz z nietypowym zegarem”Orloy”.Potem szybki zakup pamiątek oraz unikalnej czekolady studenckiej  i ruszyliśmy w drogę powrotną.

Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania naszemu patronowi KSSSE za finansowe wsparcie oraz Dyrektorowi  Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego Bogusławowi Baszczakowi za zorganizowanie nam transportu na trasie Zielona Góra- Jelenia Góra.

                                                                                                          Katarzyna Dziadosz

Fotorelacja



[1] EUROPEN-PEN International (PEN) jest stowarzyszeniem non-for-profit, które zarządza międzynarodową siecią firm zajmujących się praktyką. Wspiera sieć ponad 7,500 przedsiębiorstw praktykujących w szkołach, wyższych uczelniach, instytucjach kształcenia zawodowego, firmach i centrach kształcenia w ponad 40 krajach na całym świecie, zapewniając unikalne podejście do szkolenia umiejętności biznesowych dla ponad 200 000 stażystów każdego roku. Praktyka Enterprise (PE) to symulowany biznes, który uczestnicy stają się praktycznymi sposobami uczenia się praktykami biznesowymi lub podnoszącymi istniejące umiejętności biznesowe.

 

 
Copyright Zespół SzkółCreated by STREFAINFORMY.PL Grzegorz Bochenek