Polska Walcząca

Dnia 29 października 2016 r. w Zesple Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie otwarta została wystawa historyczna pt. „Polska Walcząca”. Ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − Niemcom i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazujemy najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza" i powstanie warszawskie, których siedemdziesiątą drugą rocznicę niedawno obchodziliśmy. Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Prezentacja wystawy związana jest z obchodami Dnia Polskiego Państwa Podziemnego przypadającego 27 września 2016 r., w siedemdziesiątą siódmą rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwu Polski.

W odsłonięciu ekspozycji udział brali uczniowie klas liceum ogólnokształcącego: 1DF, 2DF i 1J, którzy wysłuchali wykładu okolicznościowego Pana mgr Jarosława Palickiego przedstawiciela Delegatury IPN w Gorzowie Wielkopolskim. Wystawę można będzie zwiedzać w terminie od 03 do 31 października 2016 r. w forum Zespołu Szkół.

Osoby zainteresowane tematyką wystawy prosimy o wcześniejsze telefoniczne ustalenie terminu zwiedzania ekspozycji, której koordynatorem jest mgr Ireneusz Materyński.