Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Pomagamy, dając siebie...

Wolontariat to bezpłatna, dobrowolna oraz świadoma pomoc na rzecz innych. Idąc tym tropem, również u nas, czyli w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie pojawił się pomysł założenia wolontariatu.

Na początku nie było łatwo. Naszą pracę rozpoczęliśmy podczas ferii zimowych w 2006 r. wraz z 21 wolontariuszami ze sławetnej IIIJ. Początkowo miał być to projekt realizowany od początku do końca roku szkolnego. Jednak w wyniku dużego zainteresowania uczniów zmienił się w stałe przedsięwzięcie. Dzisiaj stanowimy  silną ekipę– jest nas 51 osób. Naszym koordynatorem jest pani Katarzyna Neumann, a liderami poszczególnych grup są uczniowie z największym doświadczeniem.

Czy praca wolontariusza jest prosta , jednorazowa? Niestety nie. Przez prawie 9 lat istnienia wolontariatu  uczestniczyliśmy lub organizowaliśmy warsztaty i imprezy integracyjne dla osób niepełnosprawnych, wizyty oraz imprezy okolicznościowe w świetlicy socjoterapeutycznej czy prace porządkowe w hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp. Naszym zadaniem była również opieka nad seniorami w domu, odwiedzanie pensjonariuszy Domu Seniora, czytanie książek dzieciom w księgarni ,,Przy kominku",  udział w akcjach charytatywnych, np. WOŚP, Caritas Te wszystkie działania nie byłyby możliwe, gdyby nie pomoc z zewnątrz. Naszymi sponsorami  od wielu lat jest Starostwo Powiatowe i K – SSSE.

Praca wolontariuszy Zespołu Szkół była wielokrotnie doceniana: pokazywano nas w telewizji lokalnej, ogólnopolskiej, pisano o nas artykuły prasowe, wielokrotnie otrzymywaliśmy podziękowania za pracę. Nasz największy sukces to zdobycie tytułu laureata spośród 300 innych szkół w programie ,,Szkoła bez przemocy" oraz zaszyty medal „Przyjaciel Hospicjum”

Przez te wszystkie lata przez wolontariat przewinęło się setki  różnych ludzi, ale nigdy nie brakowało chętnych do tego, aby pomagać innym, mimo, że to niełatwe. Żeby być wolontariuszem, potrzebna jest odpowiedzialność i sumienność, bo po drugiej stronie jest żywy, potrzebujący człowiek. Jego zawieść nie wolno. A jednak warto! Dlaczego? Przede wszystkim poprzez pracę na rzecz innych stajemy się empatyczni, bezinteresowni, bardziej wrażliwi, poznajemy nowych ludzi, lepiej myślimy o sobie i… nie nudzimy się! W końcu fajnie jest, jak coś się dzieje!

Warto przy tym pamiętać, że bycie wolontariuszem nie jest obowiązkiem, ale zaszczytem.

Agnieszka Buczkowska