Dzień Sybiraka

O Dniu Sybiraka i pamięci serc nazywanej wdzięcznością

We wtorek 17 września 2019 r. o godz. 11.15 w Kostrzynie nad Odrą rozpoczęły się uro-czyste obchody Dnia Sybiraka.

Na Plac Wojska Polskiego, usytuowany w centrum miasta, przybyli przedstawiciele władz miasta, członkowie koła Związku Sybiraków, delegacje służb mundurowych, uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych, Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Kostrzyna nad Odrą.

To wyjątkowe spotkanie upamiętniające 80. rocznicę napaści armii sowieckiej na Polskę oraz 30. rocznicę powstania koła Związku Sybiraków w Kostrzynie nad Odrą rozpoczął jego przedstawiciel, kierując do wszystkich zebranych słowa powitania.

Niezwykłą atmosferę wywołały słowa wiersza pt. „Ballada Zesłańców” oraz fragmenty wspomnień kostrzyńskich Sybiraków: Izabeli Grewling, Marii Szydełko i Zenona Pezowicza, które zaprezentowali uczniowie klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego. W swych prostych słowach wyrażały ogromne cierpienie i wiarę Sybiraków oraz wielką tęsknotę za Ojczyzną ludzi zesłanych na „nieludzką ziemię” w roku 1940.

Odśpiewany przez wszystkich zebranych hymn państwowy oraz słowa Prezesa koła kostrzyńskich Sybiraków Pana Mariana Pezowicza, skierowane szczególnie do dzieci i młodzieży, uświadomiły, że są oni ważnym ogniwem sztafety polskich pokoleń, dla której Ojczyzna, honor i patriotyzm są najwyższymi wartościami.

Po zakończeniu pierwszej części uroczystości jej uczestnicy, tworząc zwartą kolumnę, roz-poczęli 13. Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru i udali się na Cmentarz Komunalny. Tam odśpiewano hymn Sybiraków, po którym ks. kan. Wojciech Skóra odmówił modlitwę za dusze tych, którzy spoczęli pod śniegami Syberii, na zawsze zasnęli na stepach Kazachstanu oraz tych, którzy jako repatrianci z Kresów Wschodnich po wojnie osiedlili się w Kostrzynie nad Odrą i tu budowali nową Ojczyznę.

Punktualnie o godz. 12.00 Dominika i Przemysław - uczniowie drugiej klasy liceum odczytali Apel Pamięci Sybiraków. Przywołano do apelu osoby oraz miejsca deportacji i cierpień tysięcy zesłańców, o których nie wolno zapomnieć i którym należy się wdzięczność za to, czego dokonali dla następnych pokoleń Polaków.

Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły symboliczne znicze, pod Pomnikiem Ofiar Terroru Stalinowskiego.

Kolejna żywa lekcja polskiej historii - Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, jak co roku zorganizowany przez Zespół Szkół w Kostrzynie nad Odrą, przeszedł do historii.

Mikołaj Nowek, klasa I HP