FILMY - Proces kształcenia zawodowego

Przewodnik po szkole

Szkoła w obiektywie uczniów

Modernizacja
kształcenia zawodowego


Rozwój szkolnictwa zawodowego
Ciemna strona lasu, czyli o drapieżnej naturze partyzantów

Kolejna projekcja w ramach „Filmowych wieczorów z historią” już za nami. Tym razem widzowie mogli poznać wstrząsającą przeszłość partyzantów, która ukazała krwawe oblicze czasów okupacji. Była to opowieść niezwykle brutalna, pokazująca naturalistyczny obraz wojny i walki o życie. Historia o sile, ale także słabości psychiki zwykłego człowieka. To było naprawdę mocne kino!

W październikowy wieczór na dużym ekranie zaprezentowano polski, wojenny thriller z 2012 roku w reżyserii Marcina Krzyształowicza pt. „Obława”. Przed seansem, widzowie w ramach wstępu, mogli wysłuchać  wystąpienia p. Jerzego Dregera, który wprowadził nas w ten niepokojący i niebezpieczny świat II wojny światowej.

„Lecz nie skończyła się obława i nie śpią gończe psy. I giną ciągle wilki młode na całym wielkim świecie. Nie dajcie z siebie zedrzeć skór! Brońcie się i wy!
O, bracia wilcy! Brońcie się nim wszyscy wyginiecie!”

Podobnie, jak poprzednio, sala „Kina za rogiem” wypełniła się widzami. Oprócz młodzieży z kostrzyńskiego Zespołu Szkół i klasy dziennikarsko-filmowej pod opieką p. Katarzyny Neumann, pojawili się także starsi odbiorcy. Wszystkie miejsca zostały zajęte, a chętni wciąż przybywali. Potrzebna była szybka interwencja! Pomoc przybyła wraz z następnymi krzesłami. Młodzież w tarapatach! Dostarczono kolorowe i miękkie poduszki, które stworzyły nowe miejsca do siedzenia. „Ale proszę Pani, gdzie mogę usiąść?”- pytali wszyscy. Wykorzystaliśmy także schody. Publika rzeczywiście nie zawiodła! Co więc sprawiło, że film przyciągnął taki tłum ludzi?

Akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej, a swoistym wprowadzeniem staje się scena, w której poznajemy głównego bohatera – kaprala „Wydrę”. Mężczyzna samodzielnie wyznacza sprawiedliwość lokalnym kolaborantom i schwytanym Niemcom. Zabijanie przemienia się dla niego w coś oczywistego, czynność, którą wykonuje bez zastanowienia. Najważniejszym celem jest sprawnie wykonany rozkaz. Przestępca – polecenie – zabijanie. Wypatruje skazańca, zabiera na wędrówkę w środek lasu i pociąga za spust. Jest to również historia zemsty i zdrady, która zadecyduje o późniejszych losach postaci.

Ekranizacja skłoniła do refleksji i pokazała niepokojącą, lecz prawdziwą stronę wojny. Przebieg wydarzeń z kilku różnych punktów widzenia unaocznił intrygę i jej kolejne warstwy, które wykreowały skomplikowaną grę pozorów. Prawa człowieka zostały przyćmione przez prawdziwą rzeź. „Obława” jest filmem trudnym, wymagającym skupienia, jednak ukazuje część partyzanckiej, tragicznej rzeczywistości.

Następny seans już 8 listopada. Kino za Rogiem przedstawi film pt. „Potem nastąpi cisza”. Serdecznie zapraszam.

Natalia Buda kl. 2DF



 
Copyright Zespół SzkółCreated by STREFAINFORMY.PL Grzegorz Bochenek